Aleksandar Jovišević, OŠ Branko Ćopić, Donji Dubovik

Nastavni predmet:  Istorija
Razred i odjelјenje: VIII

Nastavna tema:  Revolucionarna građanska Evropa i svijet u XVIII i XIX vijeku
Nastavna jedinica:  Industrijska revolucija

Tip časa: obrada

Oblici rada: Frontalni i individualni

Metode rada: Razgovor, predavanje,  ilustracija, rada na tekstu;

Model nastave:

  • Programirana nastava;
  • Upotreba informacionih tehnologija u svrhu: utvrđivanja, uvježbavanja i provjere znanja (programirani materijal PPT);
  • primjene metode ilustracije.

Cilј časa – da učenici:

  • povežu društvenu uslovlјenost industrijske revolucije;
  • shvate uticaj tehnoloških pronalazaka na društveni poredak i svakodnevni život lјudi;
  • da nauče značajne tehnološke pronalaske tog perioda.

Očekivani ishodi – Učenik treba da:

    • opiše polažaj radnika u XVIII vijeku;
    • uoči društvene suprotnosti koje su nastale kao poslјedica industrijske revolucije.imenuje osnovne tehnološke pronalaske koji su uticali na pojavu industrije;

TOK ČASA

    • Analiza časa i zadavanje domaće zadaće;
    • Stavlјanje laptopa na svoje mjesto.Uvodni dio časa
      • Ponavlјanje predhodne lekcije, usmjereni razgovor s cilјem da učenici shvate povezanost društvenih dešavanja sa uslovlјenošću industrijske revolucije

      Glavni dio časa

      • Imenovanje naslova lekcije i najava cilјa časa;
      • Razgovor o dobu prije industrijske revolucije;
      • Razgovor o značajnim pronalascima tog vremena i društvenim poslјedicama revolucije;
      • Rad na programiranom materijalu, PPT prezentacija;

      Završni dio časa 

      • Analiza časa i zadavanje domaće zadaće;
      • Stavlјanje laptopa na svoje mjesto.

DODATNI MATERIJALI

Leave a Reply