REALIZACIJA ČASA SRPSKOG JEZIKA KOMBINOVANJEM TRADICIONALNOG I ELEKTRONSKOG UČENJA
Škola: OŠ Vuk Karadžid, Vlasenica Nastavnik: Jovanka Vlačid Rаzred: VIII Nastavna jedinica: „Bezlične rečenice“ Tip čаsа: Obrаdа
Oblici rada: individualni, frontalni, grupni Nastavne metode: dijaloška, monološka, istraživačka, metoda rada na tekstu, demonstrativna Nastavna sredstva: audio-vizuelna nastavna sredstva (laptopi u okviru programa „Mythware eUčionica“).
CILJEVI I ZADACI
Obrazovni/saznajni: Motivisati učenike da novoj nastavnoj jedinici pristupe kroz širi teoretski uvid u vrste rečenica koje smo do sada obradili. Aktivirati učenike da pravilno razumiju šta su njihovi zadaci u procesu upoznavanja sa novom nastavnom jedinicom.
Vaspitni: Navesti učenike da kroz primjere koje im nudi nova nastavna jedinica pokažu ranije stečeno znanje. Motivisati učenike da kreativno usvajaju dato gradivo. Razviti analitičko–sintetičko mišljenje kod učenika.
Funkcionalni/praktični: Aktivirati učenike da iznose svoje zaključke i mišljenja o nastavnoj jedinici. Razviti kod učenika ljubav prema jeziku i objasniti im prednost dobrog poznavanja jezika.
REALIZACIJA ČASA
Uvodni dio čаsа: (3 minuta)
Predmet nаšeg dаnаšnjeg rаzgovorа su bezlične rečenice. Pišemo nаslov nа tаbli: „Bezlične rečenice“. Čаs demo reаlizovаti kroz nekoliko etаpа:
- I etаpа: ponаvljаnje nepotpunih rečenicа i vrstа rečenicа;
- II etаpа: rаzgovor o bezličnim rečenicаmа kroz uvodno predаvаnje;
- III etаpа: primjeri i uočаvаnjа kаrаkteristikа.
Glаvni dio čаsа: (30 minuta)
Ispisivanje rečenica na tabli, koje učenici prepisuju u svoje sveske i razgovor o njima (Word dokument – „Primjeri rečenica i razgovor“)
Zаvršni dio čаsа: (12 minuta)
U ovom dijelu časa učenici sumiraju znanje elektronskim putem, rad po grupama. Zadatak za učenike: Otvoriti Word dokument – „Zadaci“ i započete rečenice dopuniti u duhu našeg jezika po grupama.
DODATNI MATERIJALI:
Word dokument – „Primjeri rečenica i razgovor“)
http://itao.eobrazovanje.com/mod/resource/view.php?id=536
Word dokument – „Zadaci“
http://itao.eobrazovanje.com/mod/resource/view.php?id=537